30km prawy dopływ Warty, bierze swój początek w sercu Jury Północnej z zespołu Źródeł Zygmunta i Elżbiety w okolicach Złotego Potoku.
Rzeka o krystalicznej i bardzo zimnej wodzie, przeważnie wąskim uregulowanym korycie rozszerzającym i spłycającym się w okolicach źródeł, oraz w obszarach zalesionych. Dno żwirowe, kamieniste miejscami piaszczyste, głębokość poza zalewem rzadko przekracza 1m, brak bystrzy i mielizn.
Spławna od Sygontki po ujście, jednak komfort płynięcia determinuje poziom wody, podczas suszy spłynąć da się tylko małymi jednoosobowymi kajakami. Na rzece dwa zamknięte obręby hodowlane, w tym jeden z ponad 2km przenoską praktycznie wykluczają możliwość spłynięcia całej rzeki.
Wiercica, spływ kajakowy Sygontka - Przyrów
UWAGA - od 2018r. nie obsługujemy spływów na Wiercicy!!!
Długość spływu |
8km |
Czas płynięcia |
3,5-4h |
Trudności rzeki |
łatwa |
Przenoski |
3 |
Cena |
-- za kajak
|
Rzeka płynie w przeważającej części otwartym terenem wśród rozległych łąk, jednak na brzegu liczne drzewa i krzewy dające cień, a w niektórych miejscach wręcz wrażenie płynięcia zielonym tunelem.
Geograficznie startujemy jeszcze na Progu Lelowski by szybko wpłynąć na obszar Niecki Włoszczowskiej, a w okolicach Przyrowa powrócić ponownie na Próg Lelowski.
Spływ rozpoczynamy na skraju miejscowości Sygontka przy moście drogowym, gdzie znajduje się drewniany podest i wygodny dostęp do rzeki. Samochody można zostawić na poboczu lub przy pobliskiej smażalni ryb. Na początkowym odcinku, czyli do Zalewu Zalesice, na prawym brzegu i w dnie rzeki liczne i bardzo wydajne źródła krasowe stanowiące sporą atrakcje spływu. Fragment ten jest najbardziej uroczy, koryto ma naturalny charakter, sporadycznie pojawiają się zwalone pnie w nurcie, a przed samym zalewem trzcinowisko, przez które należy przebić się na szerszą wodę.
Trzymając się prawego brzegu zalewu dopływamy do tamy - dobijamy po jej
prawej stronie i
przenosimy kajaki na druga stronę drogi, gdzie wodujemy się z drewnianego podestu poniżej zapory (uwaga na kamienie w dnie i błoto na ścieżce).
Kolejną przeszkodą jest
zamknięty obręb hodowlany, gdzie należy koniecznie uzyskać zgodę na przepłynięcie tel. 602 42 66 80
(za: www.przyrow.pl) lub obnieść kajaki prawym brzegiem
(około 400m skrajnie uciążliwej przenoski, stan na 2013r.) Uzyskawszy zgodę przenosimy kajaki przez jaz na stawach i wodujemy uważając na boczne spusty wody ze stawów. Za stawami, w miejscowości Wiercica, przepływając pod mostem uważamy na betonową płytę i drewniane pale w nurcie.
Przed Przyrowem ostatnia, trzecia,
przenoska przy jazie. Dobijamy do drewnianego podestu na lewym brzegu i wygodną ścieżką przez drewnianą kładkę przenosimy kajaki pod most drogowy, gdzie się wodujemy. Przy wysokim stanie wody
zachować dużą ostrożność, gdyż silny nurt może znosić kajaki do jazu z silnym odwojem.
Koniec spływu przy kolejnym moście drogowym na lewym brzegu z drewnianym pomostem, w pobliżu drewniana wiata ze stołami, z kajaków będzie widać nasz samochód. Po spływie
kierowców odwozimy do Sygontki, skąd zabierają samochody -
TUTAJ mapa dojazdu samochodem z Sygontki do Przyrowa.
UWAGA - nie wypożyczamy sprzętu na odcinku Przyrów - Smyków
Ze względu na czystość wody, brak bystrzy, ostrych meandrów, czy uciążliwych do pokonania powalonych drzew, rzeka nadaje się do pływania z dziećmi, jednak wtedy należy koniecznie płynąć grupą, tak by zyskać pomoc dorosłych podczas przenoszenia kajaków.
Cena -- za kajak
Współrzędne GPS startu: 50.757622 19.478545 ; 50°45'27.4"N 19°28'42.8"E
Współrzędne GPS mety: 50.804972 19.522727 ; 50°48'17.9"N 19°31'21.8"E
Interaktywna mapa trasy spływu naniesionego
na podstawie OpenStreetMap.
TUTAJ mapa dojazdu samochodem z Sygontki do Przyrowa
W razie problemów z gpsies.com tutaj:
mapa spływu Wiercicą off-line
Miejsce startu w Sygontce
Między Sygontką a Julianką - zespół Niebieskich Źródeł
Przy moście kolejowym w Juliance, początek Zalewu Zalesice
j/w
W pobliżu wsi Wiercica
Wiercica płynąca przez łąki na wysokości kościoła p.w. św. Mikołaja w Przyrowie
Przenoska przed jazem w Przyrowie (zdjęcie przy niskiej wodzie)
Koniec spływu w Przyrowie