Rzeka Krztynia


Niesamowicie malowniczy, krótki 25,5km lewy dopływ Pilicy, źródła w okolicach Siamioszyc w centrum Jury Północnej, poprzecznie przecina Próg Lelowski. Spławny dla kajaków turystycznych jest odcinek od skraju Bonowic do połączenia z Pilicą i dalej do Przyłęku. Rzeczka dość wąska, miejscami mocno zarośnięta z okresami dużą ilością powalonych drzew, spływ może wymagać sporego wysiłku.

Krztynia, spływ kajakowy Bonowice - Przyłęk



Długość spływu 15km
Czas płynięcia 4-5h (przy szybszym wiosłowaniu 3 - 3,5h)
Trudności rzeki średnio trudna
Przenoski 3 (od 2017)
Cena 120zł za kajak* (przy minimum 3 kajakach 2-os., cena na 2024r.)

Początkowo rzeka płytka, dno piaszczyste, za Tęgobrzem koryto się zwęża, pojawiają się ostre meandry, dno piaszczyste, miejscami piaszczysto-muliste, a nurt tarasują drzewa i metalowa pozostałość po kładce.

Spływ kajakowy rozpoczynamy przy brodzie w Bonowicach Starej Wsi na Żebrówce, ok. 150m przed połączeniem z Krztynią, lub zaraz za metalową kładką juez na Krztyni. Samochody można zostawić koło pobliskiej mleczarni w Szczekocinach, lub przed rozpoczęciem spływu odwozimy je do Przyłęku.
Rzeka do Tęgoborza płynie otwartym terenem, jednak koryto zacienione jest szpalerem drzew, przepływamy między stawami hodowlanymi gdzie w nurcie kamienisty próg (od wiosny 2017 nowa przenoska, UWAGA! przy progu może być głęboko, dawniej było tu bystrze możliwe do spłynięcia). Na około 2,3km spływu niski drewniany mostek (przy wyższej wodzie trzeba obnieść kajaki) i zaczyna się zakole z wysoką i piękną piaszczystą skarpą porośniętą lasem. Koło mostku Krztynia podczas wysokiej wody powoli przebija sobie koryto do Pilicy która płynie ledwo 80m po naszej prawej stronie. Ciekawostką jest fakt, iz koryto Krztyni położone jest na terasie Doliny Pilicy, czyli zdecydowanie wyżej niż koryto Pilicy.

Około 3,4km pierwsza przenoska przy młynie - na prawy brzeg wychodzimy i wodujemy się bez większych trudności, poniżej młynu woda płytka i dno piaszczyste. Za młynem Krztynia zatacza łuk i ponownie kieruje się na północny wschód by na około 4,4km spływu połączyć się z Pilicą. Miejsce połączenia jest dość ciekawe, bo wygląda jak by to Pilica wpadała do mniejszej Krztyni, a to dlatego że wody Pilicy rozcięły meander łacząc szybciej obie rzeki. Miejsce trudno dostępne z lądu.

Od ujścia płyniemy najciekawszym, choć dość trudnym odcinkiem Górnej Pilicy - dokładne informacje i zdjęcia w opisie spływu Pilicą, Szczekociny - Przyłęk

Za Suchym Młynem dwa ostre, wydłużone meandry i koryto delikatnie prostuje swój bieg, a na około 120m przed młynem (duży drewniany młyn, obok biały dom z czerownym dachem) na lewym brzegu betonowy przepust z 3 przepływami prowadzący do kanału ulgi, którym opływamy młyn. Kajakarze z dużym doświadczeniem mogą zachowując ostrożność przy wpływaniu do w/w bocznej odnogi spłynąć, jednak proszę by kajaki przenieść korzystając z podestów zamontowanych kilka metrów przed przepustem. Jezeli połyniemy dalej głównym nurtem to na około 13,4km spływu dopływamy do młyna i trzeciej przenoski. Dobijamy do lewego brzegu, kajaki przenosimy poniżej zastawki. UWAGA, proszę nie wchodzić na prawy brzeg (podwórko) i nie próbować spływać przez zastawki, poniżej w nurcie są drewniane pale i jakieś elementy betonowe.

Koniec spływu przy spalonym młynie przed mostem kolejowym, za betonowym umocnieniem koryta dobijamy do lewego brzegu na małej piaszczystej plaży (w 2014r. ma powstać podest). Przy ruinach młyna praktycznie na samej mecie należy uważać na pale po zniszczonym moście, poniżej młyna dobre miejsce do kąpieli z piaszczystym dnem. Po spływie kierowców odwozimy do Bonowic, skąd zabierają samochody - TUTAJ mapa dojazdu samochodem z Bonowic do Przyłęku.

Ze względu na charakter, liczne powalone drzewa i sporo roślinności wodnej rzeka nie nadaje się do pływania z małymi dziećmi, na spływy rodzinne polecamy Pilicę odcinek z Maluszyna

Cena 120zł za kajak * (przy minimum 3 kajakach, cena na 2024r.)

Przed planowanym spływem polecam sprawdzać stan rzeki np na: stronie IMGW

Interaktywna mapa, opisy, zdjęcia również na stronie Kajakiem przez Śląskie: Krztynia

Współrzędne GPS startu: 50.625584 19.791312 ; 50°37'32.1"N 19°47'28.7"E
Współrzędne GPS mety: 50.695384 19.739524 ; 50°41'43.4"N 19°44'22.3"E



Interaktywna mapa trasy spływu naniesionego na podstawie zdjęć satelitarnych,
TUTAJ mapa dojazdu samochodem z Bonowic do Przyłęku
W razie problemów z gpsies.com tutaj: mapa spływu Krztynią off-line

Miejsce startu w Bonowicach na rzece Żebrówka, spływ kajakowy Krztynią

Miejsce startu w Bonowicach na rzece Żebrówka

Krztynia w Bonowicach

Krztynia w Bonowicach

Krztynia spływ kajakowy, bystrze przed Tęgoborzem

Bystrze przed Tęgoborzem (autor - jurasikprog z forumjurajskie.pl)

Krztynia spływ kajakowy, okolice Tęgoborza

Okolice Tęgoborza

Krztynia spływ kajakowy, drewniany mostek k/Tęgoborza

Drewniany mostek k/Tęgoborza

Krztynia spływ kajakowy, poniżej drewnianego mostku

Poniżej drewnianego mostku

Krztynia spływ kajakowy, okolice Tęgoborza

Okolice Tęgoborza (autor - jurasikprog z forumjurajskie.pl)

Meandry Krztyni koło Tęgoborza

Meandry Krztyni koło Tęgoborza

Meandry Krztyni koło Tęgoborza

Meandry Krztyni koło Tęgoborza

Meandry Krztyni koło Tęgoborza

Meandry Krztyni koło Tęgoborza